Obdobje pubertete ni še nikoli sprožalo toliko kontroverznosti kot danes; pedagogi, sociologi, psihiatri in starši kličejo po bolj striktnih vodilih s strani šolskih ustanov, sociologi se pritožujejo zaradi okoljskih pogojev, psihiatri proučujejo odnose med otroki in starši in sporočajo, da manjka med njimi skrb in razumevanje. Medtem ko se mnenja in nasveti zelo razlikujejo, pa mladostnik vedno glasneje in siloviteje tolče na vrata uveljavljene avtoritete.
letnik XIII
O disleksiji in drugih motnjah branja
Vladno financirane raziskave v Veliki Britaniji in ZDA kažejo, da približno 10 % prebivalstva trpi za določeno stopnjo disleksije, od tega 4 % za hujšo obliko. Po mnenju ameriške neprofitne organizacije The Dyslexia Research Institute so števike v resnici še višje. Disleksijo naj bi imelo od 10 do 15 % ameriškega prebivalstva, vendar je le 5 % ustrezno prepoznanih in prejema strokovno pomoč (Stordy 2000: loc 273).
Bill Gates in Steve Jobs sta svoje otroke vzgajala brez tehnologije, kar bi moralo sprožiti rdeči alarm
Psihologi zelo hitro ugotavljajo, kako nevarni so lahko pametni telefoni za možgane najstnikov. Raziskave so odkrile, da se pri osmošolcih, kadar uporabljajo socialne medije, nevarnost depresije dvigne za 27 %. Pri otrocih, ki uporabljajo telefone najmanj tri ure na dan, je veliko več možnosti, da zapadejo v samomorilnost. Nedavna raziskava pa je odkrila, da je stopnja samomorov med najstniki v ZDA zdaj zasenčila število umorov, vzrok za to pa so pametni telefoni.
Kmetijstvo, osnova vsakega gospodarstva
Člani antropozofskega združenja se zanimajo za gospodarske procese, ki se začnejo in oblikujejo iz tega, kar imenujemo življenje duha. Ne le posamezniki, celo človeštvo bi se moralo skupaj truditi, da iz duhovnih pobud spreminja naravo. Čeprav si je izredno težko predstavljati družbo, v kateri je to postala običajna drža, je tudi res, da se na skupnih srečanjih teh združenj pojavijo ljudje, ki predstavijo tozadevna spoznanja in dejanja, ostali pa jim skušamo slediti. Antropozofsko združenje, v katerem medsebojno delovanje duhovnega in ekonomskega življenja postane možno, je torej mogoče ustanoviti. Odnos našega združenja lahko postane temelj modernega kmetijstva.
Osnove antropozofije: Nova kultura prehranjevanja, ki izhaja iz antropozofske slike človeka in razumevanja vloge prehrane v razvoju človeštva
Leta 2014 je prišla v obstoj spletna stran New Food Culture, ki je vsebovala opise osnovnih lastnosti in principov, ki jih moramo poznati, če želimo sodelovati pri vzpostavljanju nove kulture prehranjevanja na bolj zavesten način, v skladu z duhom sedanje dobe. Od septembra 2017 so osrednji deli te spletne strani – uvodni teksti, ki opisujejo osnovne značilnosti holističnega pristopa k raziskovanju prehrane, temeljni prehranski principi in splošna praktična navodila – na voljo tudi v slovenskem prevodu.1
Pod okriljem Demetre
V trgovinah z naravnimi pridelki in izdelki pogosto naletimo na blagovno znamko Demeter. In kaj pomeni ta blagovna znamka? In za kakšno hrano se bomo odločili, če jo bomo izbrali? Demeter je blagovna znamka, ki označuje hrano najvišje kakovosti. Označuje pridelke in izdelke, ki so pridelani in predelani po načelih biodinamike in strogih smernicah za pridobitev in uporabo certifikata Demeter.
Zakaj se današnji otroci v šoli tako dolgočasijo?
Zakaj ne zmorejo počakati, so hitro razdraženi in nimajo pravih prijateljev?
Sem delovna terapevtka z desetimi leti izkušenj pri delu z otroki, starši in učitelji. Povsem se strinjam s trditvijo učitelja, da je z današnjimi otroki v mnogih pogledih vedno slabše. Enake informacije dobivam od vseh učiteljev, ki jih srečujem. Seveda sem v teh letih svoje prakse na področju delovne terapije videla in še vedno vidim pri otrocih tako upadanje socialnih, čustvenih in akademskih zmožnosti kakor tudi strmo rast učnih težav in drugih diagnoz.
Vzgoja in izobraževanje: Med tistim, česar ni več, in tistim, česar še ni
Ko na svetu nastane nekaj novega, se to vedno najprej rodi kot misel. Na ta način ustvarjamo prihodnost. Vse, kar oblikuje prihodnost, najsi bo to stroj, stavba, roman ali opera, se rodi iz misli. Še nikoli nismo toliko kot danes razmišljali o tem, kaj nam pripravlja prihodnost. Stoletja se je človeštvo ukvarjalo predvsem s tremi stiskami: lakoto, boleznijo in vojno. Večini današnje populacije, posebno tisti, ki živi v Evropi, pa te stiske niso več pomembne. Nekdaj so se ljudje, v veri, da so naravne katastrofe, kot so lakota in kuga, delo božjega besa, pokesali pred bogovi. Danes le redki verjamejo, da je tako, in zaupajo v znanstveni napredek. Znanost nam je omogočila, da preprečimo stradanje in epidemije in verjetnost, da bi doživeli vojne, se zdi zelo oddaljena.
Razstrupljanje otroštva: Avtoritativno starševstvo
Biti starš verjetno še nikoli ni bilo tako težko. Morda so v preteklosti družine res imele veliko izzivov, toda niso bile konstantno tako bombardirane z reklamnimi sporočili, študijami raziskav in informacijami s strani ‘strokovnjakov’, kot sem jaz. Pa vendar obstaja med psihologi izjemno soglasje glede tega, kakšen je najboljši slog starševstva. Po navadi ga opišemo kot avtoritativnega.
Enake možnosti zasebnega šolstva
Jesen je zame, poleg pomladi, poletja in zime seveda, najlepši letni čas. Letošnjega septembra je bila sicer nekoliko muhasta, ampak kaj lahko človek pričakuje od monsunskega podnebja, ki se očitno seli tudi v naše kraje. Kakorkoli, oktober je spet tak, kakršni naj bi jesenski meseci bili; meglena, že kar hladna jutra, ki poskrbijo, da se listje hitreje barva, da lahko potem, ko se megla razkadi v sončnem dnevu, zasije v vsej svoji lepoti neštetih barv.